تقویت آنتن موبایل چیست؟

تقویت آنتن موبایل چیست؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی ارتباطات در دهه گذشته امروزه نیاز به برقراری ارتباط از طریق تلفن های همراه یک امر مهم به حساب می آید طوری که اکثر کار ها نظیر عملیات های بانکی،معاملات و... با تلفن انجام میپذیرد اما بنا به شرایط خاص مانند وجود ساختمان های بلند،وجود شیب در منطقه،عدم وجود BTS،وجود دکل های برق فشار قوی،وجود نویز و .... در منطقه باعث ضعف در سیگنال شده و موجب کاهش کیفیت مکالمه و در اکثر مواقع نمی توان ارتباط برقرار کرد. از زمان اختراع تا همه گیرشدن این وسیله شاید 50 سال نگذشته باشد. اما در همین مدت کوتاه چیزی حدود 70 درصد از سهم ارتباطات را به خود اختصاص داده است. در ادامه این مقاله به بررسی تقویت کننده آنتن موبایل می پردازیم. اگر تمایل دارید در ارتباط با تقویت آنتن موبایل خانگی و تقویت آنتن خودرو اطلاعات کسب کنید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه چیست؟

در تعریف این دستگاه می توانیم بگوییم  یک گیرنده کوچک رادیوئی است که صدا و تصویر را دریافت و تبدیل به سیگنال های رادیویی می کند. سپس به آنتن مرکزی ارسال می نماید. امروزه تلفن همراه جزء لاینفک زندگی افراد شده و تا دورترین نقاط نیز می توان اثری از آن یافت. با توجه به پیشرفت تکنولوژی از تلفن همراه نه تنها به عنوان یک وسیله ارتباطی بلکه به عنوان یک ابزاری که خیلی از کارهای دیگر را نیز انجام می دهد می توان نام برد. شاید به جرأت بتوان گفت که تماس تلفنی آخرین کاری است که می توان با این وسیله انجام داد. امروزه با فراگیرشدن اینترنت و روی کار آمدن برنامه و اپلیکیشن های مختلف دارنده یک تلفن همراه می تواند از منزل کلیه کارهای خود را به آسانی انجام دهد. پرداخت قبوض، اقساط، گرفتن بلیط وسایل نقلیه عمومی، اطلاع از وضعیت راه ها و دیگر امور که به راحتی انجام آن امکان پذیر می باشد. البته گاها نیاز به تقویت کننده آنتن موبایل هم می باشد.

اهمیت استفاده از تقویت آنتن موبایل 

وجود ضعف در شبکه باعث ضعف در براقراری ارتباط،ارسال پیامک و انتقال داده ها می شود.دستگاه تقویت کننده آنتن دستگاهی است که به حل این مشکلات کمک می کند.این دستگاه ها که به تکرار کننده سیگنال موبایل نیز معروف هستند با تکرار سیگنال های ضعیف به تقویت آن ها می پردازد.برای برقراری ارتباط بین تلفن همراه و ایستگاه شبکه مخابرات باید دو ابتدا تلفن همراه سیگنال مناسبی را از BTS دریافت کند و سپس تلفن همراه سیگنال مناسبی را برای BTS ارسال کند.به سیگنالی که ازBTS توسط موبایل دریافت می شود downlink و به سیگنالی که از موبایل به BTS ارسال می شود uplink گفته می شود.زمانی ما یک ارتباط سالم خواهیم داشت که هر دو سیگنال downlink و uplink ارسال و دریافت شود و اگر در دریافت یا ارسال هرکدام خطایی رخ دهد ارتباط از بین خواهد رفت.دستگاه تقویت آنتن موبایل این سیگنال ها را تقویت کرده و باعث ایجاد ارتباط بهتر و با کیفیت خواهد شد.

پکیج دستگاه تقویت کننده آنتن

دستگاه تقویت کننده آنتن شامل یک پکیج که شامل یک آنتن خارجی،یک آنتن داخلی،کابل کواکسیال و کانکتور خواهد بود.آنتن خارجی وظیفه دریافت سیگنال ضعیف از BTS (downlink) و همچنین ارسال سیگنال تقویت شده برگشتی به BTS (uplink) را دارد.آنتن داخلی نیز وظیفه انتشار سیگنال downlinkتقویت شده توسط دستگاه تقویت آنتن را دارد همچنین وظیفه دریافت سیگنال uplink را از موبایل دارد.از کابل و کانکتور نیز برای انتقال سیگنال از آنتن ها به دستگاه استفاده خواهد شد

عدم آنتن دهی تلفن همراه

در اینکه استفاده از این وسیله امروزه کمک شایانی به دارندگان آن می کند شکی نیست. اما بعضی مواقع استفاده از این دستگاه به دلایلی با مشکل برخورد می کند. یکی از اینها عدم آنتن  دهی گوشی می باشد. خصوصا در بعضی مکان ها این مشکل بیشتر نمایان می شود که در ادامه در این مورد توضیح خواهیم داد. عدم آنتن دهی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از :

  • دوری از آنتن و دکل مخابراتی که ممکن است این ضعف را به وجود آورد.
  • وجود ساختمان ها و برج های بلند در شهرهای بزرگ
  • وجود فلزات و اشیاء ی که موجب اخلال در ارسال و دریافت سیگنال می شود.

و دیگر مواردی که باعث بروز این مشکل می شود! برخی از این مشکلات قابل رفع هستند. اما اگر در منزل یا محل کار بیش از اندازه با این مشکل مواجه شدید بایستی اقدام به تهیه دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل کنید.

تقویت کننده آنتن موبایل چیست؟

در سطح کشور جاهایی وجود دارد که به خاطر موقعیت جغرافیایی، وجود موانعی از جمله ساختمان و یا دوری از دکل های تلفن همراه امواج به سختی دریافت می گردد. یا خیلی از مشترکین خصوصا در مناطق دوردست از آنتن دهی ضعیف شبکه ناراضی هستند. در نتیجه احتیاج به دستگاهی که این امواج و سیگنالها را تقویت کند احساس می شود. در تعریف دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل می توان گفت دستگاهی است که می تواند قدرت سیگنال های رادیویی دریافتی موبایل را تقویت و سرعت اینترنت را افزایش می دهد. به کمک آنتن خارجی سیگنال های خارجی را تقویت و به داخل ساختمان یا محل مورد استفاده انتقال داده در نتیجه کارایی تلفن همراه در دریافت سیگنال تقویت می شود. این دستگاه ها علاوه بر این که در ساختمان ها نصب می شوند در بعضی از فروشگاه ها نیز کارایی خوبی دارند. استفاده از اینترنت را نیز برای فروشگاه راحت تر خواهند کرد. از دیگر موارد استفاده از این وسیله می توان به پروژه هایی که در محدوده جغرافیایی دور از مراکز شهری هستند اشاره نمود. مانند پروژه های راه سازی، سد سازی وغیره که به خاطر راحتی پرسنل و مسئولین خود در محل انجام کار و یا تماس های ضروری دیگر اقدام به نصب این دستگاه می نمایند. این دستگاه ها دارای گیرندگی با قدرت های متفاوت هستند که بسته به محل جغرافیایی از آن استفاده می شود.

مزیت های استفاده از تقویت کننده آنتن موبایل

  • ارتباط آسان و مکالمه راحت با تقویت سیگنال های دریافتی

  • استفاده راحت تر از اینترنت تلفن همراه در منزل یا محل کار

  • راحتی ارتباط از محل پروژه های خارج شهر برای پرسنل با خانواده یا دیگر افراد

نکته پایانی

شرکت هایی که درخارج از محدوده شهرها به کار مشغول هستند حتما استفاده از تقویت کننده آنتن موبایل را در دستور کار خود قرار دهند. چرا که در بعضی مواقع ارتباط سریع می تواند جان افراد را نجات دهد و یا به دیگران در مواقع ضروری کمک کند.

جهت استفاده از مشاوره رایگان و خدمات نصب و راه اندازی و همچنین اطلاع از آخرین قیمت دستگاه های تقویت آنتن موبایل به همراه تجهیزات مخابراتی با ما در تماس باشید.