مقاله ویژه ایستگاه های مخابراتی {BTS} مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)

ایستگاه پایه فرستنده/گیرنده (Base Transceiver Station): که به اختصار به آن BTS می گویند، به مجموعه‌ای از تجهیزات مخابرات گفته می‌شود که در مخابرات بی‌سیم، ارتباط مشترک با شبکه را فراهم می‌کند. این شبکه شامل سامانهٔ جهانی ارتباطات سیار جی‌اس‌ام ،دسترسی چندگانه تقسیم کدی (CDMA)، وای-فای، وای‌مکس و سایر شبکه‌های گسترده می‌شود.

بُرد مفید هر BTS تا ۲۰ کیلومتر می‌رسد. البته در مناطق مسطح، بردی بین ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر هم دارند. با ایجاد شرایطی این برد تا ۶۰ کیلومتر هم می‌رسد که نمونهٔ آن در کویرهای ایران است.

 

قسمت های مختلف BTS

 

فرستنده/گیرنده (TRX):که به ‌طورگسترده‌ای به گیرنده راه‌انداز (DRX)گفته می‌شود که در قالب گیرنده تکی (singleTRU)یا دوگانه (doubleTRU)یا ترکیبی از دو واحد رادیویی است. این بخش، ارسال و دریافت سیگنال‌ها را انجام می‌دهد. همچنین این بخش با کنترلر مادر بی‌تی‌اس در ارتباط است.

تقویت‌کننده قدرت (PA):سیگنال‌های دریافتی از DRX را برای فرستادن به آنتن تقویت می‌کند.

ترکیب‌کننده: سیگنال‌های حاصل از چند فرستنده را ترکیب می‌کند تا بتوان آن‌ها را از طریق یک آنتن ارسال کرد. امکان کاهش تعداد آنتن را فراهم می‌کند.

تسهیم‌کننده: برای جدا کردن ارسال و دریافت سیگنال به/از آنتن استفاده می‌شود. ارسال و دریافت سیگنال را از طریق یک آنتن انجام می‌دهد.

آنتن: آنتن ساختاری است که در بالاترین نقطه نصب می‌شود و بی‌تی‌اس در زیر آن قرار دارد.

سامانه نظارت و توسعه: اعلام وضعیت کارکرد قسمت‌های مختلف بی‌تی‌اس را به منظور عملیات تعمیر و نگه داری، جمع‌آوری می‌ کند.

واحد کنترل: کنترل و مدیریت واحدهای مختلف BTS از جمله بخش نرم‌افزاری، پیکربندی نقطه‌ای، تغییرات وضعیت و ارتقاء نرم‌افزاری و غیره را انجام می‌دهد.

واحد گیرنده باند پایه (BBxx):تغییر بسامد، پردازش سیگنال.

 

مراحل ساخت BTS

  • حفاری جهت بتن‌ریزی فنداسیوندکل مخابراتی
  • ایجاد سامانه گراندینگ (ارت)
  • نصب دکل
  • نصب فنس
  • نصب کنتور برق
  • نصب BTS و آنتن‌ها، فیدر و چامپر
  • راه اندازی BTS،تنظیم فراکانس‌ها و وارد کردن ایستگاه به شبکه

نحوه اتصال مشترک به شبکه

موبایل ما سیگنال خود را از BTS دریافت می کند که در اسطلاح به این سیگنال Downlink گفته می شود(مانند صدای دریافتی شخص مقابل در یک مکالمه تلفنی)سپس موبایل برای برقراری ارتباط با شبکه سیگنالی به BTS ارسال می کند که به آن uplink گفته می شود(مانند صدای شما برای شخص مقابل در یک مکالمه تلفنی)

خواندن 281 دفعه